Radyo Tiyatrosu

Her ne kadar günümüzde radyonun eski günlerdeki tadı ve coşkusu kalmamış olsa da, ekran bombardımanına maruz kalamadığımız durumlarda radyo dinlemeye devam ediyoruz.

radyo tiyatrosu

Radyonun tahtı televizyon, bilgisayar derken şimdi de telefonun insanları meşgul etmesiyle birlikte iyiden iyiye sarsılmış durumda. Aslında sarsılan sadece radyonun tahtından ziyade insan ilişkileri fakat bu başka bir yazının konusu olacak kadar derin bir mevzu.

En azından İstanbul trafiğinin o insana hayatı sorgulatan, yaşadığı şehirden ve belki de her biri kendi içinde çok güzel olan insanlardan nefret etmesine neden olan keşmekeşi içerisinde radyo hala bir kurtarıcı olabiliyor.

radyo

Geçenlerde Youtube’da videodan videoya gezerken bir Radyo Tiyatrosu kaydına denk geldim ve sonrasında bir çoğunu dinledim. Kullanılan Türkçe ve yapılan seslendirmeler muazzam. İnsan dinlerken an geliyor bulunduğu ortamdan uzaklaşıp hikayenin içine giriveriyor.

Günümüzde ekranlarda ve diğer iletişim kanallarında kullanılan dil çoğunlukla o kadar sığ ve bayağı ki, insan eski bir şeyler izlediğinde ya da dinlediğinde bu ayrımın daha bir farkına varıyor.

Örneğin Ankara Radyosu yapımı olan Müşerref Öztürk’ün yazıp Rüştü Asyalı’nın yönettiği “Bir Cuma Hikayesi” gecenin bu saatlerinde dinlendiğinde insanı garip bir hüzne sürüklüyor, yalnızlık zor zanaat.

Şener Şen, Suna Pekuysal, Zihni Göktay gibi sanatçıların seslendirdiği bir Alman hikayesi olan “Gece Treni” de gayet başarılı ve ülkesinden göç etmek zorunda kalanların arttığı günümüzde konusu ilgi çekici.

“Radyo’nun geleceği yok!”
Lord Kelvin (1898, İskoçyalı bilim insanı)

Kiralık Değil

İstanbul gibi yerden göğe betona bulanmış bir metropolde dahi, kiralık ev bulamamak gibi bir becerim olduğunun farkına varmam için bir kaç sefer şehri arşınlamam gerekti.

Aslında işe gidip gelme gibi dertleri yoksa insanın, ya da her ay tıkır tıkır ev sahibine sayacağı kuruşların hesabını yapmıyorsa belki de çok problem değildir bu süreç.

Lakin benim için öyle olmadı, çevremden gelen uyarılara rağmen ev bakmaya başladığım ilk, bilemedin ikinci hafta istediğim gibi bir ev bulabileceğimi düşünüyordum. Ne yazık ki o işler öyle olmuyormuş. Belki de kiralık ev denen olguyla çok şükür ki hayatımın 28’inci senesinde rastlaşmamdan dolayı bazı konularda pek bir bilgisiz, pek bir mülayim kalıyorum.

Emlakçılar

Koca İstanbul’da sanıyorum ki kiralık ev sayısından çok emlakçı var. Girilen çoğu emlakçıdaki sohbet;
Ben:  Merhabalar kiralık ev bakıyorduk, şu şu özellikte, şu şu Emlakçı: Malesef hiç yok, iki gün önce gelseydiniz elimde çok güzel bir ev vardı bla bla…
B: Peki teşekkürler’den öte gidemiyor.
Satılık ev sayısından da çok olabilirler, bu konuda henüz bilgi sahibi olamadım. Fakat her emlakçının portföyünde maksimum emlak sayısı 2 olmalıdır gibi yazılı olmayan bir kuralın olduğuna inancım günden güne artıyor.

Teknoloji gelişiyor, internet üzerinden de bu işler çok kolay ilerliyor gibi görünüyor fakat kazın ayağı pek öyle de değil. Zira o kupon daireler, çok merkezi lokasyonlar, güney cepheler ilanı hazırlayan kişinin hayallerinden öte gidemiyor. Evet keşke bence de o hayaller gerçek olsa, hayat bayram olsa.

Emlakçılardan umudu kesip şu sokaklarda biraz dolanalım belki sahibinden buluruz umuduyla, kafalar 45 derece açıyla yukarıya dönük yürürken, beğendin sokakta güzel bir binanın camında beyaz bir kağıt görüyorsun, Hedefe kilitlenip emin adımlarla telefon numarasını görmek için yakaşıyorsun, bir de ne göresin

Kiralık Değil

Sınav bizim işimiz!

Sınav bizim işimiz demem boşuna değil, uzun süredir sevgili kontenjanından çok farklı sınavlara (ales, üds, kpss, kpds) refakatçi olarak iştirak ediyorum. Bu süreçte gözlemlediklerimden yola çıkarak ne sınavı yapanlar ne de o sınavlara girenlerden geleceğe dair umutlanamıyorum.

ÖSS (öğrenci seçme sınavı) ve KPSS (kamu personeli seçme sınavı) sınavlarındaki kopya skandallarından sonra muhtemelen bu olaylarda büyük payı olan yetkililer tarafından alınan kararlar doğrultusunda sınava bozuk para, araba anahtarı, akbil, küpe, alyans vb.. ile sınava girilemiyor. Bir insan bu araç ve gereçlerin herhangi birisiyle kopya çekebiliyorsa  zaten kendisine insanüstü başarısından dolayı saygıda kusur etmemek, devlet nişanı vermek, okullarda ders olarak okutmak gerekir. Bu olay tamamiyle biz bir bok yedik, elimize yüzümüze bulaştırıp yakalandık, alın size kontrol, siz misiniz sınav sistemini eleştiren, yandaşlarımıza verdiğimiz kopyayı su yüzüne çıkaran, çekin cezanızı şimdi demenin vücut bulmuş halidir.

Sınava giren kişiler açısından ise, girilen sınavlarla akademik kariyere başlayacak (hayatının geri kalanında okumayı meslek edinecek), devlet memuru olup ülkeye hizmet edecek insanların gönderilen sınav giriş belgesinde yazanları okumaya tenezzül etmeyip, “ama bu saçmalık”, “ben yüzüğümü çıkarmam”, “arabamla geldim anahtarı ne yapayım” gibi bahanelerle kaderlerini başkalarının eline bırakmaları(Uğur Hocam da yazmış http://ugurozmen.com/is-hayati/kaderini-baskasina-birakmak ) bana çok ilginç geliyor.

Sınav sistemindeki hatalar ve kuralların saçmalığı konusunda elbette hem fikiriz lakin sistem eleştirisi yapmak için yanlış zaman, yanlış mekan değil mi?

Son olarak bugün devlet memuru seçme sınavı olduğunu öğrenen taksici amcanın güzide önerisiyle bitirmek istiyorum “Ne varsa özel sektörde kardeşim, yol yakınken dön geri”

Bu da böyle bir anımdı.

Güneşli Günler

Güneşin canlı hayatı üzerindeki katkıları ve dünya üzerindeki etkileri tartışılamaz elbette güneşli günler ‘in motivasyon ve mutluluk konusunda da büyük rolü olduğunu düşünüyorum. Sabah gri ve karanlık bir güne uyanmaktansa soğuk da olsa ışıl ışıl parlayan bir güne uyanmak her zaman tercihimdir.

Eğer güneşin pek uğramadığı memleketlerden birinde yaşasaydım(ki buna yaşamak denir mi tartışılır) muhtemelen çok mutsuz bir insan olurdum. Neyse ki öyle bir durum yok ve güneş bize yüzünü göstermekte çok nazlı davranmıyor. Kış aylarında olsa bile arasıra uğruyor, günümüze neşe katıyor.

Mitolojiyle pek aram olduğu söylenemez lakin en sevdiğim karakterlerinden biri olan Helios’un arabasına atlayıp dünyayı dolaşmak isterdim.

Güneş nereye ben oraya 🙂

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı kesin olarak bırakmaya karar vermeden önce defalarca bıraktım. Ardını arkasını düşünmeden. Bırakırken de genelde “şu paket de bitsin de öyle bırakırım”, “yeni yılda sigarayı bırakıyorum”, “pazartesi kesin bırakacağım şu illeti” gibi cümleler kurmadan, aklıma geldiği anda elimdeki sigara paketini buruşturup en yakın çöpe atar, bırakırdım.

Sonrası sigara içenlere atılan pis bakışlar, bir süre çay, kahve ve biradan uzak durmalar. Sinir krizler ve panik ataklarla geçen bir süreç ve kısır bir döngü. Evimize yeniden hoş geldin sigara.  Hatta vakti zamanında yaptığımı meşrulaştırmak adına şöyle bir şey de karalamışım hakkında “Yasak Aşk

Hayır bu sefer yine aynısı olmadı. Sigaraya başlamadım. Tekrar başlamak şöyle dursun, kokusundan rahatsız olmadığım zamanlar dünyada sigara diye bir şey olduğunu bile unutuyorum. Aslında kendisine karşı çoğunlukla nötr’üm kendisine karşı. Eğer yolda yürürken önümde içip de eski bacalı trenler gibi tüm dumanını arkaya bırakmasa ve sigarayı içer içmez toplu taşımaya binip de burun direğimi sızlatmıyorsa içenlerle ilgili en ufak bir derdim yok diyebilirim.

sigarayı bırakmak

Peki neden sigaradan bahsetmeye karar verdim durup dururken.  Google Documents’imi düzenlerken eskiden yaptığım bir excel tablosu çarptı gözüme. Sigarayı gerçekten bıraktığım gün yapmıştım bu tabloyu. Buna göre; 609 gündür (4 ay sonra 2 sene olacak)  sigara içmiyorum ve o zamandan bu zamana 3860 tl sigaraya vermemişim. Ve daha bir sürü güzel şey.

Öyle işte.

Sigara içmeye devam etmek isteyenlerle ilgili hiç bir derdim yok. Hiç sigara içmemiş ya da bırakmayı düşünenlerle de.

Yeni yılda sigarayı bırakacağım diyenler için ufak bir not eklemeden geçemeyeceğim;

Bence sigarayı bırakmak tamamen sigarayı zihinde konumlandırmayla ilgili. Öncelikle durup ben sigarayı neden içiyorum sorusuna dürüstçe bir cevap vermek gerekiyor. En azından kendinize. Ben bir neden bulamadığım an tam olarak bıraktığım ana denk geliyor. Eğer sigarayı zihindeki tahtından edebilirseniz ki bu kişiden kişiye değişmekle beraber yüzlerce farklı yolu olabilir, fiziksel bağımlılık denilen olay yaklaşık 3-4 hafta içerisinde azalarak bitiyor. Bu süreçte okuduğum “Allen Carr – Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu”  adlı kitap da düşünce sistemimi değiştirmem de çok faydalı oldu diyebilirim. (Belki de içmek için bir nedenim olmadığından)

Son olarak hayat sizin, ister sigaralı, ister sigarasız yeni yılınız eskisinden güzel olsun.