Yazdığım tweet’lerin sayısı 3000′i geçtiğinde şöyle bir dönüp baktım geriye neler vardı neler. Aralarında anlık ruh halimi yansıtan tweet’ler de vardı sadece saçmalamış olmak için yazdıklarım da(ki ben saçmalamayı severim kimi zaman).

Sonra internet üzerinde çok ufak da olsa gereksiz bir dijital çöplük oluşturduğum hissiyatı doğdu içimde (: Biraz da özel nedenlerden(kişisel bir manyaklığın ürünü de olabilir bu düşünce), hepsini uçurmaya karar verdim. Fakat arasında anılar da bulunduğundan hepsini sonsuza kadar uçurmak istemediğimden bir şekilde yedeğini de almalıydım.

Bu ihtiyaçlarımdan kaynaklanan iki faydalı twitter uygulamasından bahsetmek istiyorum.

1-Tweettake

TweetTake twitter’daki tüm içeriğinizi yedekleyip size indirilebilir excel formatında sunan yararlı bir uygulama. Followers, Friends, Favorites, Your Tweets, Direct Messages, Everything olmak üzere altı seçenekten istediğinizi seçerek birkaç dakika içerisinde yedeklerinizi alabilirsiniz.

2-TweetWipe

TweetWipe ise yazdığı tweet’leri tek tek değil de tek bir seferde silmek isteyenler için uygulamanın yaratıcısının da dediği gibi(Still fixing some bugs. Hold on!) henüz %100 performans ile çalışmasa da muhteşem bir kurtarıcı. Benim karşılaştığım sorunu ise tweetleri profil sayfasından sildiği halde ve profil sayfanıza girenlerin boş bir sayfayla karşılaştığı halde tweet sayacındaki rakamın sıfır olmaması. Fakat bir kaç gün aralıklarla tekrarlandığında oradaki sayı da sıfırlanmakta.

Kolay gelsin (: